siła przyciągania

 

W domu, w którym są dzieci, najczęściej jest też lodówka z funkcją galerii. U nas – zabudowana i chyba za mała jak na potrzeby naszych artystów. Za to drzwi wejściowe doskonale sprawdzają się w roli dziecięcego walla.

drzwi z

Dżunks i Gagat sami organizują swoją artystyczną przestrzeń do poziomu mniej więcej 120 cm nad podłogą. Jak tylko stworzą coś nowego, od razu aktualizują swoją wystawę i przyPINają obrazki magnesami. Mają ich małą kolekcję – trochę od Sasa do lasa i ciągle ich brakuje.

stare magnesy
Zrobiliśmy więc nowe magnesy, sami. Najpierw powstały projekty : Dżunks narysował Muminka, Tatę Muminka, Włóczykija, Hatifnata ( ostatnio Muminki są u nas na topie), samochód i samolot, a Gagat kota, królewnę oraz zestaw korali z kolczykami ( jak na nią to duuuuużo). Strzeliła przy okazji focha( małego), bo Dżunks miał więcej obrazków. Próbowałam tłumaczyć, że niektórzy artyści są mniej płodni, co nie oznacza – gorsi :-)Proponowałam dorysowanie czegoś, ale nie podchwyciła pomysłu, więc Naczelny Bibliotekarz odnalazł w zasobach rodzinnych rysunek jeszcze jednego kota Gagaty, sprzed roku i uśmiech na twarz dziecka powrócił. Zrobiliśmy próbę – okazało się, że rysunki rozmazują się po nałożeniu kleju, więc dla ocalenia wiekopomnych i niepowtarzalnych dzieł – zeskanowałam je i wydrukowałam w odpowiednim rozmiarze, niektóre nawet z jednobarwnym tłem w pakiecie. Dzieci dostały więc kwadratowe tekturki, wydruk rysunków, magnesy oraz szkiełka. Teraz dla nich sprawa była prosta – trzeba posklejać. Siedzieli skupieni składając swoje „kanapki” i właściwie to przecież tak niewiele, a radość z zabawy była ogromna.

praca wre z Gagat uklada z
Dżunks z dumą i przejęciem tłumaczył wszystkim ( odwiedzającym)konstrukcję swoich małych arcydziełek i sam nie mógł się długo nadziwić :-). Kilka magnetycznych krążków zostawiliśmy  do zabawy i do kilku małych eksperymentów: było odpychanie, przyciąganie, robienie pierścieni, które nie zsuwają się z palców i taniec magnesów. Zabawa pewnie  trwałaby bez końca, ale trzeba było iść spać.

pierscionek magnesowy z zabawa magnesami z magnes na palcu z przyciaganie odpychanie z
A to już efekt końcowy –  nasze magnetyczne dekoracje:

magnesy 2 z magnesy 4 z magnesy z tata Muminka z tecza z